sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Rusya-Ukrayna savaşında 26. gün… Kremlin’den Putin-Zelenski görüşmesi açıklaması

Rusya-Ukrayna savaşında 26. gün… Kremlin’den Putin-Zelenski görüşmesi açıklaması

Sohbet Girişi

 
 

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 26. gününde de sürdü.  Kremlin Sözcüsü Peskov, “Putin-Zelenski görüşmesi için hala zemin oluşmadı, ilk önce önemli ilerleme sağlanması gerekiyor” dedi. Ukrayna lideri Zelenski, Rusya ile müzakerelerde uzlaşılacak konuların Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini söyledi. Kiev’de uygulanan sokağa çıkma yasağı 23 Mart Çarşamba sabahına dek kadar uzatıldı.

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş devam ediyor. 

Rusya’nın karadan ilerleyişi durma noktasına gelirken havadan bombardıman ise sürüyor.

Ruslar haftasonu Ukrayna’da hipersonik füze kullanmaya başladı.
Ruslar bir kez daha sesten 5 kat hızlı hipersonik füze kullandığını duyurdu.

Karadeniz ve Hazar’dan da seyir füzeleri atılıyor. Rus ordusu, seyir füzeleriyle askeri tesislerin hedef alındığını açıkladı.

ZELENSKİ: UZLAŞILACAK KONULAR UKRAYNA HALKINA SORULMALI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya ile ateşkes anlaşması için uzlaşılacak konuların Ukrayna halkı tarafından referandumla onaylanması gerektiğini söyledi.

Zelenski, “Uzlaşma formatına halk karar verecek ama onların ne olacağı ise bizim Rusya ile müzakerelerimizin meselesi olacak” dedi. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

UKRAYNA: SON 24 SAATTE 8 BİNİ AŞKIN SİVİL TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, son 24 saatte insani yardım koridorları üzerinden sadece 8 bin 57 sivili güvenli bölgelere tahliye edebildiklerini bildirdi.

Vereşuk, video mesaj yoluyla yaptığı açıklamada, 21 Mart’ta sivillerin tahliyesi için onaylanan 8 insani yardım koridorundan 7’sinin çalıştığını söyledi.

Son 24 saatte çeşitli zorluklara rağmen 8 bin 57 kişiyi güvenli bölgelere tahliye edebildiklerini aktaran Vereşuk, “Mariupol’dan 3 bin 7 sivil Zaporojiya kentine çıkarıldı. Kiev bölgesindeki köylerden de 4 bin 370 kişi tahliye edildi.” dedi.

PENTAGON: RUSYA 1100’DEN FAZLA FÜZE FIRLATTI

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki ilerleyişinin büyük ölçüde durduğunu ancak Karadeniz’in kuzeyinde Rus savaş gemilerinde hareketlilik gördüklerini açıkladı.

Rusya’nın kara harekatında ilerleyişin büyük ölçüde durduğunu belirten yetkili, Rus güçlerin geçen haftadan beri Kiev’in 15 kilometre kuzeyinde ve 30 kilometre doğusunda olduğunu ve bu cephelerde ilerleme kaydedemediğini söyledi.

Yetkili, Rusya’nın şu ana kadar Ukrayna topraklarına 1100’den fazla füze fırlattığını söyledi.

BIDEN: RUSYA KÖŞEYE SIKIŞTI

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da hipersonik füze kullandığını, bunun nedeninin ise Rusya’nın köşeye sıkışması olduğunu söyledi.

Biden, “Fark ettiyseniz Rusya Ukrayna’da hipersonik füze kullandı. Bu yapabilecekleri tek şeydi. Bu bir dolaylı silah. Bunun tek farkı ise durdurulmasının neredeyse imkansız olması. Rus ordusunun bunu kullanmasının bir nedeni vardı. Şu anda köşeye sıkıştılar. Putin bu derece güç ve birliği öngöremedi.”

Biden, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal ve biyolojik silah bulunduğu iddialarını da reddederek, Rusya’nın iddialarının Ukrayna’da bu silahları kullanmak için bahane olabileceği uyarısında bulundu.

KİEV’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILDI

Rus ordusu, Ukrayna’daki saldırılarına devam ederken, Kiev Belediyesi uygulanan sokağa çıkma yasağının 23 Mart Çarşamba sabahı saat 07.00’ye kadar uzatıldığını duyurdu.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Bugün 21 Mart itibariyle saat 20.00’den itibaren 23 Mart 07.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı sürecektir. Özel izin olmadan dolaşmak yasaktır. Sadece sığınaklara gitmek için dışarı çıkabilirsiniz. Yasak saatinde dışarıda özel izin kağıtları olmadan dolaşanlar, özel sabotaj grupları olarak kabul edilecektir” denildi.

ODESSA SİREN SESLERİYLE UYANDI

Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’nın liman kenti Odessa’da hava savunma sistemleri devreye girdi. Kentte sokağa çıkma yasağının bitmesine dakikalar kala siren sesleri yankılandı.

KREMLİN: PUTİN-ZELENSKİ GÖRÜŞMESİ İÇİN ZEMİN OLUŞMADI

Kremlin, “Putin-Zelenski görüşmesi için hala zemin oluşmadı, ilk önce önemli ilerleme sağlanması gerekiyor” dedi.

“Rusya, müzakerelerin hızlı yönetilmesi için ukrayna tarafına göre daha hazır. Ukrayna üzerinde etkisi olan ülkeler, Kiev’in barış müzakerelerinde daha yapıcı olması için çaba harcamalı” diyen Kremlin yönetimi, “Müzakerelerde olması gerektiği kadar ilerleme sağlanamadı” diye konuştu.

BAŞKENT KİEV’DE AVM VURULDU: 8 ÖLÜ

Başkent Kiev, yine Rus füzelerinin hedefi oldu. 

Ukrayna, Rus ordusunun başkent Kiev’deki alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Saldırı sonrası alışveriş merkezinin kullanılamaz hale geldiği, çevredeki evlerin camlarının kırıldığı, yakında park halinde bulunan araçların hasar gördüğü bildirildi.

RUSYA: BİNAYI UKRAYNA KUVVETLERİ KULLANIYORDU

Rusya Savunma Bakanlığı, AVM’nin vurulma anına ilişkin görüntü paylaştı. Bakanlık binanın Ukrayna güçleri tarafından kullanıldığını ve buradan Rus askeri birliklerine ateş açıldığını iddia etti. Binanın otoparkında hareket eden askeri araç görüntüleri yayınlandı.

Mariupol’de de insani dram derinleşiyor. Rus güçlerinin burada da saldırıları devam ediyor. Birlemiş Milletler’e göre, Ukrayna’da 10 milyon kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Bu sivillerden neredeyse 3 buçuk milyonu ülke dışına çıktı.

RUSYA’DAN ‘TESLİM OLUN’ ÇAĞRISI

Rusya Savunma Bakanlığı ise gece Mariupol’deki Ukrayna askerlerine çağrıda bulundu, silah bırakmalarını istedi ve can güvenliği garantisi verdi.

Yanıt gecikmedi, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereshchuk, Mariupol’ü teslim etmelerinin söz konusu olmadığını ve yanıtın Rus tarafına iletildiğini söyledi.

MÜZAKERELER BUGÜN DEVAM EDECEK

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta ateşkes sağlanması için başlatılan müzakerelerin 21 Mart Pazartesi günü çevrim içi devam edeceğini bildirdi.

Podolyak, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamada, müzakerelerin bugün çevrim içi devam edeceğini belirterek, “Bundan önce çalışma alt gruplarında son derece yoğun bir çalışma vardı.” dedi.

KaLpSizZz 52
Cevap bırakın