sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Rusya-Ukrayna savaşında 24. gün: Luhansk’ta insani koridor açıldı

Rusya-Ukrayna savaşında 24. gün: Luhansk’ta insani koridor açıldı

Sohbet Girişi

 
 

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 24. gününe girdi. Luhansk Valisi bugün sivillerin tahliyesi için insani koridorun açılacağını açıkladı. Tahliyeler saat 10.00 itibariyle başladı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 14 bin 400 asker kaybettiğini duyurdu. Rusya ise Ukrayna’da ilk defa Kinjal hipersonik füzesi kullandığını açıkladı.

Ukrayna’da Rus güçlerinin saldırıları 24. günde de devam ediyor. 

Luhansk Valisi bugün sivillerin tahliyesi için insani koridorun açılacağını, duyurdu. Tahliyelerin saat 10.00’dan itibaren başlaması planlandı.

Vali, insani koridorla ilgili taraflar arasında anlaşma sağlandığını duyurdu.

Bu kapsamda siviller tahliye edilecek; bölgeye gıda ulaştırılmaya çalışılacak. Ukrayna’da dün dokuz insani yardım koridor açılmış; 24 saat içinde 9 bin 144 kişi çatışma bölgelerinden tahliye edilmişti.

Sadece dün tahliye edilenlerin bin 114’ünü çocuklar oluşturuyor.

KİNJAL HİPERSONİK FÜZE KULLANILDI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da İvano-Frankivsk bölgesinde bir cephaneyi ilk defa “Kinjal” hipersonik füze kullanarak vurduğunu duyurdu.

Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin Bastion kıyı savunma sistemleriyle Ukrayna’nın Odessa bölgesinde Velikiy Dalnik ve Velikodolinskoe yerleşim birimlerinde Ukrayna ordusuna ait radyo-elektronik istihbarat merkezlerini imha ettiğini bildirdi.

Ukrayna’da ilk defa Kinjal hipersonik füzesi kullanıldığını açıklayan Konaşenkov, “18 Mart’ta, hipersonik aerobalistik füzelere sahip Kinjal füze sistemi ile İvano-Frankivsk bölgesindeki Delyatin yerleşim biriminde Ukrayna askeri birliklerinin büyük bir füze ve havacılık mühimmatının bulunduğu cephaneyi imha etti.” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’YA AİT 69 ASKERİ UNSUR İMHA EDİLDİ”

Gece saatlerinde de Ukrayna’ya ait 69 askeri unsurun imha edildiği bilgisini veren Konaşenkov, bunların arasında, 4 hava savunma füze sistemi, 4 komuta merkezi, 1 hedef belirleme radar istasyonu, 3 çok namlulu roketatar, 12 cephane ve 43 askeri teknik araç alanının bulunduğunu aktardı.

Rus hava kuvvetlerinin gece 12 İHA’yı vurduğunu ifade eden Konaşenkov, “Rus ordusu bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 196 insansız hava aracı, 1438 tank ve zırhlı araç, 145 çok namlulu roketatar, 556 obüs ve havan topu, 1237 özel askeri araç imha etti.” diye konuştu.

Bu arada, Rusya Savunma Bakanlığı, ABD yapımı 4 askeri arazi aracıyla keşif ve arama operasyonu yapan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri grubuna füze saldırısı yapılmasına ilişkin görüntüler paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yüksek hassasiyetli füzeler tarafından vurulduktan sonra bu grup imha edildi.” ifadeleri kullanıldı.

UKRAYNA: RUS ORDUSU 14 BİN 400 ASKER KAYBETTİ

 Ukrayna’ya saldıran Rus ordusunun 14 bin 400 askerini, 95 uçağını, 115 helikopterini ve 466 tankını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-19 Mart’taki kayıplarıyla ilgili verileri paylaştı.

Buna göre, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan 14 bin 400 asker öldürüldü, Ruslara ait 95 uçak, 115 helikopter, 466 tank, 1470 zırhlı araç, 213 top, 72 roketatar sistemi ve 44 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 914 araç, 3 hafif sürat teknesi, 60 yakıt aracı ve 17 insansız hava aracını (İHA) da kaybetti.​​

UKRAYNA’DA RUS GENERALİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkeye saldıran Rus ordusundan bir generalin daha öldürüldüğünü duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rusya 8. Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Andrey Mordviçev’in Ukrayna askerlerince Herson’a bağlı Çernobaevka bölgesinde öldürüldüğü öne sürüldü.

Ukrayna makamları daha önce de 4 Rus generalin öldürüldüğünü açıklamıştı.

ZELENSKİ: KONUŞMANIN ZAMANI GELDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski yeni bir video mesaj yayınladı. Zelenski, Rusya’ya bir kez daha görüşme çağrısında bulundu.

Zelenski, yayımladığı video mesajında, bu kez devlet başkanlığı binasının önünden halka seslendi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelere değinen Zelenski, “Ukrayna için toprak bütünlüğünü ve adaleti yeniden sağlama zamanı geldi.” dedi. HABERE GİT.

RUSYA LUHANSK BÖLGESİNİN YÜZDE 90’INI ELE GEÇİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı dün Ukrayna’nın Luhansk bölgesindeki toprakların yüzde 90’ının ele geçirildiğini bildirdi.

Mariupol kentinin kuşatıldığını ifade eden Konaşenkov, bu kentin merkezinde çatışmaların sürdüğünü belirtti. HABERE GİT.RUS GÜÇLERİ FABRİKALARI HEDEF ALIYOR

KaLpSizZz 64
Cevap bırakın