sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Rus oligark Abramovich, Putin’e Zelenski’nin el yazısıyla yazdığı notu götürdü: Ona çöpe atacağımı söyle

Rus oligark Abramovich, Putin’e Zelenski’nin el yazısıyla yazdığı notu götürdü: Ona çöpe atacağımı söyle

Sohbet Girişi

 
 

Rus oligark Roman Abromovich’in, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski tarafından yazılan bir notu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e götürdüğü öne sürüldü. Söz konusu notta, Zelenski’nin Putin’den savaşı sonlandırmasını istediği belirtildi.  Putin ise Abramovich’e tepki gösterdi.

The Times of London’ın haberine göre, Rus oligark Roman Abramovich, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin yazdığı bir notu teslim etti. Zelenski’nin Putin’den Ukrayna ve Rusya arasında barış istediği aktarıldı.

Habere göre, Abramovich, bu ayın başlarında Rusya’nın başkenti  Moskova’da Putin ile bir araya geldi ve Rusya Devlet Başkanı’na Putin’in notunu teslim etti. Notta, ayrıca  Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasıyla  başlayan savaşı sona erdirmek için Zelenski’nin kabul edeceği şartlar sıralandı.

PUTİN: ONA NOTUNU ÇÖPE ATACAĞIMI SÖYLE

Ancak, iddiaya göre Putin, Abramovich’ten Zelenski’ye “notu çöpe atacağını” söylemesini istedi. 

Bununla birlikte, geçtiğimiz günlerde  Zelenski’nin, ABD Başkanı Joe Biden’dan, Abramovich’in “Rusya ile arabuluculuk yapabilir” gerekçesiyle yaptırım listesine alınmamasını istediği öne sürülmüştü. 

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde Rus milyarder Abramovich’in Zelenski ile Biden arasındaki görüşmelerde konu edildiği aktarıldı. 

Buna göre Zelenski, Putin’le arasında arabuluculuk yapabilme potansiyeli dolayısıyla ABD’den Abramovich’i yaptırım listesine almamasını istedi. Beyaz Saray bunun üzerine yaptırım listesini hazırlayan Hazine Bakanlığına ulaşarak listede Abramovich’in ve şirketlerinin yer almamasını sağladı.

AB ve İngiltere tarafından yaptırım listesine alınan Abramovich’in ABD’nin yaptırım listesinde yer almamasının Zelenski’den Biden’a gelen bu taleple ilişkili olduğu kaydedilen haberde, Abramovich’in halihazırda böyle bir arabuluculuk görevi üstlenip üstlenmediğinin ise bilinmediği belirtildi.

Son olarak Abramovich, dün İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan barış görüşmelerinde de görüldü. Kremlin’den yapılan açıklamada, Abramovich’in heyetin resmi üyesi olmadan görüşmelere katıldığı bildirildi.

69
Cevap bırakın