sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Putin: Zaporijya’ya yönelik bombardıman büyük ölçekli bir felaket riski doğuruyor

Putin: Zaporijya’ya yönelik bombardıman büyük ölçekli bir felaket riski doğuruyor

Sohbet Girişi

 
 

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. İki liderin Ukrayna’daki son durumu ele aldığı ve Zaporijya Nükleer Santrali’ne Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından bir ekip gönderilmesi gerektiğini konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Ukrayna’nın güneyindeki Rusya kontrolündeki Zaporijya’daki nükleer santralinin bombalanmasından Kiev’i sorumlu tuttuğunu söyledi.

Bununla birlikte Putin’in Macron’a “Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik bombardıman büyük ölçekli bir felaket riski doğuruyor” dediği kaydedildi.

Kremlin, Putin ve Macron’un Zaporijya Nükleer Santrali’ne Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından bir ekip gönderilmesi gerektiğini konusunda hemfikir olduğunu açıkladı. 

Ayrıca Putin’in Macron’a Rus gıda ve gübre ürünlerini dünya pazarlarına tedarik etmenin önündeki engellerin devam ettiğini söylediği bildirdi. 

ZELENSKİ’DEN NÜKLEER SANTRAL UYARISI

Diğer taraftan, dün Lviv’deki üçlü zirve öncesi BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından Zelenski, Rusya’nın Zaporizhzhia enerji santralindeki “nükleer şantajına” özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Zelenski, “Rusya’nın bu kasıtlı terörü, tüm dünya için küresel feci sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, BM bu stratejik santralin güvenliğini, askerden arındırılmasını ve Rus birliklerinden tamamen kurtarılmasını sağlamalıdır” diye konuştu.

ZAPORİJYA’DA GELECEK AY RUSYA’YA KATILMAK İÇİN REFERANDUM YAPILACAK

Ukrayna’nın Zaporijya bölgesindeki Rus yanlısı sözde yönetim, Rusya’ya katılmak için referandum düzenleneceğini bildirdi.

Rus basınındaki haberlere göre, Rusya’nın kontrolünde bulunan Zaporijya bölgesinin sözde yönetim başkanı Evgeniy Balitskiy, “Rusya ile Birlikteyiz” forumuna katıldı.

Balitskiy, burada yaptığı konuşmada, bölgenin Rusya ile birleşmesi için referandumun yapılması yönünde karar imzaladığını aktardı.

Referandumun sonbaharın başında yapılmasının planlandığı belirtiliyor.

20
Cevap bırakın