sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Pakistan çay

Pakistan çay
duyarlı resimler

Pakistan’daki çay tiryakileri, ülkenin zor durumdaki ekonomisine yardımcı olmak için daha az çay içmeye çağrıldı. Halk ikiye bölündü. Hükümetin, çay ithalatı içinher yıl 590 milyon dolar harcadığı ülkede, 220 milyonluk nüfusun çoğu  günde en az üç bardak içiyor. Güneydoğu Asya ülkesinin çay ithalatı için yalnızca iki aydan daha az yeterli rezervi olduğu iddia ediliyor.

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Pakistan’da bugünlerde gündemde çay tartışması var.  Planlama ve Kalkınma Bakanı Ahsan İkbal, halka “Ekonomiye katkı için daha az çay için” çağrısı yaptı. İkbal, ekonomik krizin derinleştiği ülkede, halktan çay tüketimlerini biriki fincanla sınırlandırmalarını istedi.

İkbal, halka şu sözlerle seslendi: 

“Sizlere günde bir veya iki fincan çay içmeniz için çağrı yapıyorum. Çünkü çay ithal edebilmek için de borçlanıyoruz. Tüm ülkenin seferber olması gerekiyor. Dövizle aldığımız ürünleri sınırlandırmalıyız.”

DÜNYADA EN FAZLA ÇAY İTHAL EDEN ÜLKE

Bununla birlikte, 220 milyon nüfusa sahip Pakistan, dünyada en fazla çay ithal eden ülke konumunda bulunuyor. Pakistan’da  sadece 2020’de çay ithalatına 590 milyon dolar harcandı.

Diğer taraftan, bakandan gelen çayı azaltın çağrısı halkı ikiye böldü. Bazıları sosyal medyada İkbal’e açıkça istifa etmesini tavsiye etti.

“YARIN DA DAHA AZ YEMEMİZİ İSTEYEBİLİRLER”

Al Jazeera’ya konuşan İslamabad’da yol kenarında bir çay tezgahının sahibi olan Dil Sher, “ Ahsan İkbal bizden daha az çay tüketmemizi istedi ve yarın ‘daha az ye’ diyebilir. Bu gerçekten çözüm mü?” diye sordu.

Bir sosyal medya kullanıcısı ise “Çayı bırakarak ekonomimizi düzeltemeyiz. Ama yine bir nebze de olsa rahatlama olur. Çünkü durum kötü” yorumunu yaptı.

Pakistan hükümeti, şimdiye kadar akaryakıt, doğal gaz ve elektrik fiyatlarını yüzde 45’e kadar artırdı ve gıda fiyatları da ülkede yükseldi. Geçen hafta, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in kabinesi, zenginlere daha fazla vergi koyarak ve IMF’nin talep ettiği şekilde enerji ve yakıt sübvansiyonlarını kaldırma sözü vererek ilk bütçesini onay için meclise sundu.

PAKİSTAN’DAKİ EKONOMİK ÖNLEMLER

Ancak, birçok Pakistanlıyı şoke eden bir şekilde, Şerif hükümeti gı benzin fiyatında son üç hafta içinde 24 rupilik üçüncü artışı açıkladı. Ülkede litre başına benzin fiyatı yaklaşık 234 rupiye ulaştı. 

Pakistan’ın para birimi rupi i ABD doları karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Ülkede döviz rezervleri giderek azalıyor. Sadece 45 gün ithalat yapabilecek kadar döviz kaldığı belirtiliyor. Gıda ve yakıt fiyatları artarken ekonomide istikrar sağlamak için lüks tüketim mallarının ithalatı yasaklandı.

9
Cevap bırakın