sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Marmaris’teki orman yangını sabotaj mı? Bakan Soylu: Yangının nasıl çıktığına dair şüpheli var

Marmaris’teki orman yangını sabotaj mı? Bakan Soylu: Yangının nasıl çıktığına dair şüpheli var
duyarlı resimler

Muğla Marmaris’te farklı noktalarda devam eden orman yangınıyla mücadele 2. gününde… Yangın bölgesinde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son duruma ilişkin bilgi verdi. Bakan Soylu, ”Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve kimliğimiz var” dedi. 3000 hektar alanın yangından etkilendiğini söyleyen Bakan Kirişci ise, bugünkü çalışmalara 12 uçak ve 45 helikopterin katıldığını belirterek ”Şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Akşama doğru daha somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz” diye konuştu.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran’da saat 20.00 sıralarında çıkan yangın devam ediyor.Orman işçileri ve itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale etti.
Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 45 helikopter ve 12 uçak söndürme çalışmalarına yeniden katıldı.
SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI NTV DRONE KAMERASINDAYangın bölgesinde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son duruma ilişkin açıklama yaptı.
Yangının akşama doğru kontrol altına alanabileceğini belirten Bakan Kirişci şöyle konuştu:
”Şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. 12 uçağımız 45 helikopterimiz var. Sayı 57. 253 arazözümüz sahada. 24 TOMA şu anda yangına karşı kullanılıyor. Yangın bölgesinden 247 kişi tahliye edildi. Uluslararası yardım talebinde bulunmadık. 1000’in üzerinde Orman Genel Müdürlüğü çalışanları olmak üzere 2 bin 600 civarında personel sahada.Meteorolojik veriler bize ışık tutuyor. Bugün sabah itibariyle havanın nemi yüzde 91’ler düzeyine çıktı. Verilerden olumlu manada yararlandık. Beklentimiz düne göre rutubetin daha yüksek olacağı. Hava hızının dünkü düzeyde olmayacağı yönünde meteoroloji verileri var.Temennimiz bugün akşama doğru daha somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz. Kontrol altına alınıp yangın meselesi bittikten sonra da bu alanlar için ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek.”Bakan Soylu ise ”Bir kerede 7-10 ton su atan TSK helikopterleri görevde. Gece görüşlü helikopterler normal gece uçak helikopterler gibi değildir. Bütün yükseklik alçaklıkları haritalandırma gerekir. Bu helikopterlerle ilgili ortaya konulacak adımları o kadar iyi hesap edilmesi gerekir ki bir başka facia ile karşı karşıya kalmayalım. Gece görüşlü helikopterler bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacak. Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerindeler. Yakın zamanda kamuoyu ile paylacaşağız” dedi.Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

3
Cevap bırakın