sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Macron kıl payı farkla kazandı: Fransa’da milletvekili seçiminin ilk turu sonuçlandı

Macron kıl payı farkla kazandı: Fransa’da milletvekili seçiminin ilk turu sonuçlandı
duyarlı resimler

Fransa’da Ulusal Meclis’te görev yapacak 577 milletvekilinin belirleneceği genel seçimlerin ilk turu yapıldı. Sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başını çektiği merkez ittifak, seçimi az farkla önde tamamladı.

Fransa’da sandıkta kıyasıya bir mücadele yaşandı. Milletvekiliği seçimin ilk turunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önderlik ettiği sağ blok ile sol blok arasında başa baş bir yarış yaşandı.

Macron’u destekleyen merkez partiler koalisyonu seçimi, sol blok partilerinin az fark önünde tamamladı.

Resmi sonuçlara göre Macron’u destekleyen merkez sağ eğilimli 3 parti ilk turda, sol blok partilerini sadece 21 bin 442 oyla geçti. Macron’u destekleyen koalisyon ilk turda yüzde 25,75 oy elde etti.

“Halkçı, Ekolojik ve Sosyal Yeni Birlik” adı altında seçimlere katılan sol blok ise yüzde 25,66 oy aldı.

Milliyetçi lider Marine Le Pen’in partisi Milli Bütünleşme ise sandıktan yüzde 18,68 ile 3. sırada çıktı.

Bir diğer milliyetçi lider Eric Zemmour’un geçen yıl sonunda kurulan Yeniden Fetih adlı partisi ise yüzde 4,24’te kaldı.

SEÇİMLERE KATILIM ORANI ÇOK DÜŞÜK

Seçimlere katılım oranıysa rekor düzeyde düşük oldu. Seçmenin yüzde 52,49’u sandığa gitmedi. Ülkenin modern tarihinde ilk kez seçime katılımın bu denli düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

Seçimlerin 19 Haziran’da yapılacak ikinci turunda hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağı netleşecek. anketler Macron’a destek veren partilerin Mecliste 255 ile 295 arasında koltuğa sahip olacağını öngörüyor.

Mecliste mutlak çoğunluğa sahip olmak için en az 289 vekil gerekiyor. Sol blok partilerinin ise 150 ile 190 arası milletvekili çıkararak ana muhalefette kalacağı tahmin ediliyor. Geçen Nisan’da ikinci dönem için Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan macron’un çoğunluğu kaybetmesi halinde parlamentodan yasa geçirmesinin zorlaşacağına dikkat çekiliyordu.

8
Cevap bırakın