sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Macaristan’daki ‘Büyük Kurultay’ Türk dünyasından sanatçıları buluşturdu

Macaristan’daki ‘Büyük Kurultay’ Türk dünyasından sanatçıları buluşturdu

Sohbet Girişi

 
 

Macaristan’ın Bacs-Kiskun bölgesindeki Bugac kasabasında Hun-Türk milletlerini yakınlaştırmak amacıyla iki yılda bir düzenlenen ‘Büyük Kurultay’ bu yıl da çok sayıda davetliyi ağırladı.

Türk kökenli milletleri buluşturmak için gerçekleştirilen ‘Büyük Kurultay’ bu yıl da çok sayıda davetliyi ağırladı.
Macaristan’ın Bacs-Kiskun bölgesindeki Bugac kasabasında, Macar Turan Vakfı tarafından düzenlenen program, Hun-Türk milletlerini yakınlaştırmak amacıyla iki yılda bir düzenleniyor.Macaristan’dan Sabah Feher Taltos, Azerbaycan’dan Nuriyye Hüseynova- Chilanay, Kazakistan’dan Dinara Alzhan, Arkaiym, Özbekistan’dan Abbas’ın yanı sıra Tataristan, Çuvaşistan, Yakutya ve Saha Cumhuriyetinden sanatçıların katılımıyla TÜRKSOY konseri de seyircilerle buluştu.Altay Cumhuriyeti’nden Soun of Altay, Dağıstan’dan Dağıstan konseri ve dansı, Uygur Halk Dansları ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Halk Dansları ekibi de Türk dünyasından müzikal renkleri ‘Büyük Kurultay’a taşıdı.Kurultay’da konser veren ‘Dombıra’nın bestecisi, Kırgız halk ozanı Arslanbek Sultanbekov, yaptığı açıklamada etkinliğe katılan herkes gibi burada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Programın havasını yaşayabilmek için öncelikle kendi milletini sevmek gerektiğini vurgulayan Sultanbekov, “Farklı farklı adlarımız var milletler olarak ama hepimiz buradayız” dedi.”DÜNYADAKİ TÜRKLER OLARAK BURADAYIZ”
Sultanbekov, “Biz Türk’üz” diyenler için 21. yüzyılda Allah’ın nasibiyle büyük bir yol açıldığını, Türk milletlerinin birbirlerini bulmaya ve geçmişleriyle bağlantılar kurmaya başladıklarını ifade etti.
Kendisinin bir Nogay Türk’ü olduğunu anımsatan Sultanbekov, “Dünyadaki Türkler olarak buradayız. Macarlarla aynı dili konuşmasak da kan çekiyor, biz birbirimize iyi bakıyoruz ve yürekten kapılar açılıyor.” ifadesini kullandı.Oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, ‘Büyük Kurultay’da 2022 Türk Dünyası Başkenti Bursa’nın Türkiye’yi temsil ettiğini belirterek, “Dünyanın dört bir tarafından konuklar, devlet temsilcileri burada bir araya geliyor ve kardeşliklerini ortaya koyuyor. Hun-Türk kavramı burada tekrar hayat buluyor” dedi.Etkinlikler kapsamında Karpatlardan yola çıkan akıncıların Avrupa’ya doğru seferlerinin de canlandırıldığını kaydeden Yenişehirlioğlu, şunları söyledi:
“Dünyadaki barışı ve kardeşliği tesis etmek adına bu tür organizasyonlar çok önemli. Biz de Türkiye’den misafir olarak geldik. Macaristan Parlamentosu’nda açılış ve konuşmalar yapıldı. Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuşma yaptı. Dolu dolu bir program icra edildi. Köklerimizi burada tekrar yad etmek ve köklerimizden yola çıkarak tekrar bir vizyon oluşturmak, birlik-beraberlik içerisinde Türk dünyasını bir araya getirmek ve kardeşliği tesis ederek dünyanın geldiği bu açmaz ortamda tekrar bir soluk ortamı oluşturmak adına çok güzel bir organizasyondu. Bu sene burada olmaktan büyük keyif aldık.”KURULTAYA TÜRK KÖKENLİ 35 BOY VE ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI
Türk kökenli 35 boy ve çok sayıda davetlinin yer aldığı etkinliğe, Macaristanlı yetkililerin yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Musa Serdar Çelebi ile Türk devletlerinden temsilciler de katıldı.Farklı ülkelerin çadırlarında ve kurulan sahnelerde geleneksel müziklerin icra edildiği programda, seyirciler Türkiye’den gelen müzisyenlerin şarkılarına alkışlarla eşlik etti.
Türk devletlerinin bayraklarının dikkati çektiği alana geleneksel kıyafetleriyle gelen oyuncular, göçebe savaş oyunları, atlı gösteriler ve okçuluk gibi temalarla etkinlikler sergiledi.
Ayrıca 2022 Türk Dünyası Başkenti Bursa’nın tanıtımının yapıldığı çadır da katılımcılar tarafından ilgi gördü.

17
Cevap bırakın