sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

İsrail: Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgili tüm kararlar bizim tarafımızdan alınacak

İsrail: Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgili tüm kararlar bizim tarafımızdan alınacak
duyarlı resimler

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, “Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgili tüm kararların dış etkenlere bakılmaksızın şehrin hakimi olan İsrail tarafından alınacağını” belirtti.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Bennett, haftalık hükümet toplantısının başında, İsrail Meclisi’nde Birleşik Arap Listesi’nin (Ra’am) lideri Mansur Abbas’ın ifadelerine ilişkin konuştu.

Bennet, Mansur Abbas’ın dün yaptığı, “Mescid-i Aksa meselesinin çözümünün, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasından geçtiği, partisinin İsrail’in Aksa’daki uygulamalarının Kudüs’teki İslami mekanlar ve Aksa üzerinde vesayeti bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından belirlenmesini istediği yönündeki açıklamalarına cevap verdi.

Başbakan Bennett, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgili tüm kararların dış etkenlere bakılmaksızın şehrin hakimi olan İsrail tarafından alınacağını ifade etti.

Bennett, İsrail’in tüm dinlere saygılı muameleyi sürdüreceğini, Kudüs’ün birleşik olarak İsrail devletinin tek başkenti olduğunu öne sürdü.

SİVİL MUHAFIZLAR OLUŞTURULDU

Öte yandan Bennett, Filistinlilerin eylemlerine karşı şehirlerde konuşlanacak “sivil muhafızlar” oluşturulduğunu bildirdi.

Bennett, gönüllüler ve yedek askerlerden kurulan ve eğitilecek olan ekibin, “Ulusal Sivil Muhafızlar” olarak tanımlanacağını ekledi.

Tel Aviv yönetimi, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında ramazan ayında şiddet olaylarına yol açan Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarını 22 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde durdurma kararı almıştı. Ramazan Bayramı’nın sona ermesi üzerine ise İsrail güçlerinin himayesindeki baskınlar yeniden başlamıştı.

KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR İDARESİNİN EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLİYOR

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

8
Cevap bırakın

Sohbet Girişi

Kategoriler

Popüler Yazılar