sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları belli oldu (Türkiye kaçıncı sırada?)

Dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları belli oldu (Türkiye kaçıncı sırada?)
duyarlı resimler

İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren ikamet danışmanlığı firması Henley Partners tarafından yayınlanan yeni rapora göre, üç Asya ülkesi vatandaşlarına, diğer tüm ülkelerden daha fazla küresel seyahat özgürlüğü sunuyor. Afgan vatandaşları ise bir kez daha listenin en altında yer alıyor ve vize gerektirmeden sadece 27 ülkeye erişebiliyorlar. Vize almadan 110 destinasyona erişim sağlayan Türkiye pasaportu ise listenin ortalarında yer alıyor.İşte dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları…

HenleyPartners “dünyanın en güçlü pasaportları listesini yayınladı. Listede Japonya, Singapur ve Güney Kore zirvede yer alırken, Kuzey Kore, Afganistan ve Suriye’nin sünyanın en zayıf pasaportlarına sahip olduğu görüldü.Diğer taraftan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) son istatistiklerine göre, Asya-Pasifik bölgesinde hava yolculuğu için uluslararası yolcu talebi hala Covid-19 öncesi seviyelerin beşte birinden daha az bulunuyor.
Bununla birlikte, seyahat kısıtlamaları hafifledikçe, düşük dereceli pasaportların nüfuzunu geri kazanmaya başladığına dair umut verici işaretler var. Rapora göre, Hindistan pasaportu sahipleri artık pandemi öncesi sahip oldukları seyahat özgürlüğüne benzer bir seyahat özgürlüğüne sahipler ve 2020’deki yalnızca 23 varış noktasıyla karşılaştırıldığında dünya çapında 57 varış noktasına sınırsız erişimleri bulunuyor. 

Diğer taraftan, Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Rus pasaportu sahipleri dünyanın geri kalanından her zamankinden daha fazla kopmuş durumda bulunuyor. Rus pasaportu şu anda listede 50. sırada yer alıyor.10. Litvanya, Polonya, Slovakya (182 destinasyon)9. Macaristan, (183 destinasyon)8. Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta (185 destinasyon)7. Belçika, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, ABD (186 varış noktası)6. Fransa, İrlanda, Portekiz, Birleşik Krallık (187 destinasyon)5. Avusturya, Danimarka, Hollanda, İsveç (188 destinasyon)4. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg (189 destinasyon)3. Almanya, İspanya (190 destinasyon)2. Singapur, Güney Kore (192 destinasyon)1. Japonya (193 destinasyon)105. Kuzey Kore (40 destinasyon)106. Nepal, Filistin toprakları (38 destinasyon)107. Somali (35 destinasyon)108. Yemen (34 destinasyon)109. Pakistan (32 destinasyon)110. Suriye (30 destinasyon)111. Irak (29 destinasyon)112. Afganistan (27 destinasyon)54. Türkiye (110 destinasyon)

5
Cevap bırakın