sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO’ya dayanışma mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO’ya dayanışma mesajı

Sohbet Girişi

 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de NATO zirvesine katıldı. Zirve sonrası önemli mesajlar verdi. “Türkiye, NATO’nun caydırıcılık ve savunma tedbirlerine gerekli katkıyı vermeye devam edecektir” diyen Erdoğan, Türkiye’nin bütün gayretinin Putin ile Zelenski’yi bir araya getirmek olduğunu belirtti.

Son dakika haberi! NATO Liderler Zirvesi için Brüksel’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“NATO’NUN BİRLİK MESAJI ANLAMLI”

Stoltenberg’e gösterdiği liderlik için teşekkür ediyorum. NATO’nun bir kez daha dayanışma mesajı vermesi anlamlıdır. 

Kırım’ın ilhakını tanımadığımızı daha önce de dile getirdik. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimiz sürüyor.

Türkiye bu süreçte özel bir yerde duruyor. Rusya ve Ukrayna Karadeniz’deki komşumuz olan iki ülke. Savaşın sona ermesi için iki ülke ile de yoğun temas halindeyiz. 

Bölgemizde sulhun hakim kılınması için çabalıyoruz. Müzakereleri yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Nihai çözümün Rusya ve Ukrayna ile uluslararası kamuoyunun kabul edeceği muteber bir formüle dayanması gerektiğini düşünüyoruz.

“MONTRÖ YETKİLERİNİ KULLANIYORUZ”

Ukrayna’nın bağımsızlığı temel öncelik olmalı. Montrö’nün yetkilerini gerilimi azaltmak için kullanıyoruz. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere herkes kapısına gelen mültecileri desteklemeli. 

İzlediğimiz aktif politikayı müttefiklerimizle paylaştım. NATO’nun gerçekçi ve stratejik bir yaklaşımla hareket etmesi şart. Güvenliğin bölünmezliği ilkesine özellikle dikkat çektim. 

Türkiye, ittifak dayanışmasını esas alarak NATO’nun caydırıcılık ve savunma tedbirlerine katkıyı sürdürecek. Müttefiklerimizden aynı dayanışmayı bekliyoruz.

“SIĞINMACI AYRIMCILIĞINI KINIYORUZ”

Mültecilere sahip çıkma noktasında uluslararası toplumun iyi bir imtihan veremediğini geçmişteki acı tecrübelerimizden çok iyi biliyoruz. Evini ve yurdunu terk etmek zorunda kalan çaresiz insanların göz rengine, diline, inancına, kültürüne göre ayrımcılığa uğramasını esefle karşılıyoruz. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere herkes kapısına gelen mültecileri desteklemeli sıkıntılarının hafifletilmesi için elini taşın altına koymalıdır. Bizi insan kılan ve diğer canlılardan ayıran, sadece kendi acısına değil başkalarının acısına yönelik hassasiyetimizdir. Empati duygumuzdur. 11 yıldır Suriyeli kardeşlerimizin, son bir aydın Ukrayna halkının yaşadığı zorlukların gelecekte başka ülkelerin başına gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur. Türkiye olarak insanı yaratılmışların en şereflisi gören medeniyet anlayışımız çerçevesinde hiçbir ayrım yapmadan ihtiyaç sahiplerinin yanında olmayı sürdüreceğiz.

“MÜTTEFİKLER ARASI AMBARGO OLMAZ”

Türkiye, ittifak dayanışması ruhunu esas alarak, NATO’nun caydırıcılık ve savunma tedbirlerine gerekli katkıyı vermeye devam edecektir. Müttefiklerimizden de aynı dayanışmayı bekliyoruz. Türk savunma sanayi ürünlerinin başarıları ortadayken, bu alanda karşılaştığımız engellemelerin hiçbir makul gerekçesi olamaz. Savunma sanayimizin önüne bizzat bazı müttefiklerimiz tarafından konan kısıtlamaların artık kaldırılması ortak menfaatimizedir. Müttefikler arasında gizli-açık ambargoların bırakın uygulanmasını, konuşulmaması, hatta gündeme dahi gelmemesi gerekir. Bu konudaki beklentilerimizi liderlerle açıkça paylaştım.

“PUTİN VE ZELENSKİ İLE GÖRÜŞMELERİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Özellikle Zelenskiy’nin bizimle yaptığı görüşmelerde zaten Türkiye’nin bu işin içerisinde arabulucu rolü üstlenmesi bizzat istiyordu. Rusya’nın da buna karşı olması gibi bir durum söz konusu değil. Dışişleri Bakanının Dışişleri Bakanımla yaptığı görüşmelerde onların da buna olumlu bir yaklaşım sergilediği söz konusu. Temennimiz odur ki bu sürecin içerisinde yine liderlerle yapacağımız görüşmeler içerisinde Türkiye’nin arabuluculuğuna olumlu bir talep, teklif gelirse biz zaten buna hazırız. Bu ister Ankara olur ister farklı bir vilayetimiz olur, buralarda bu görüşmeyi yapmak suretiyle bu adımı atmaya hazır olduğumuzu söyledik.

Bizim temaslarımız Sayın Putin’le de olumlu istikamette devam edecektir, Sayın Zelenskiy ile de yine olumlu istikamette devam edecektir. Bizimki adeta bir barış politikası olmuştur. Çünkü barış politikasının dışında bir yöntem kazandırmaz kaybettirir. Nitekim şu an itibariyle durum bunu gösteriyor. Bizim yine temennimiz bu arayışı sürdürmek ve bu arayışla beraber de işi araştırabilmek. Bunun için de elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.

ERDOĞAN-MACRON GÖRÜŞMESİ

Malum Fransa seçime gidiyor ve seçime gittiği bir dönemde Sayın Macron’la yine ağırlıklı olarak yine gündemimiz Rusya-Ukrayna arasındaki bu savaş idi. Ama bunun dışında Türkiye-Fransa ilişkileriyle alakalı gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik, gerek kültürel bir çok konularda nerden nereye geldik, bundan sonra nereye varabiliriz, kendisiyle etraflıca görüştüğümüz çok çok verimli ve faydalı bir görüşme oldu. Temennim odur ki seçim sonrası gelişmelere göre bu süreci Türkiye-Fransa ilişkileri olarak devam ettirmektir.

RUSYA’YA YAPTIRIMLAR

Görünen gerçek şu. NATO üyelerinin büyük çoğunluğu yaptırımlar üzerinden hareket ediyorlar. Çünkü yaptırımların dışındaki yöntemlerin etkili olamayacağı kanaati liderlerin hemen hemen hepsinde hakim. Ve dolayısıyla sonuç olarak hakim olan ruh bu

109
Cevap bırakın