sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüştü: Putin, Mariupol’de askeri operasyon yürütülmediğini iletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüştü: Putin, Mariupol’de askeri operasyon yürütülmediğini iletti
duyarlı resimler

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede İstanbul sürecini liderler düzeyine taşıma teklifini yineledi. Rus Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Putin, Erdoğan’a Mariupol’de askeri operasyon yürütülmediğini iletti.

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ile Türkiye-Rusya ilişkileri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, barışa giden yolun açılması için İstanbul görüşmelerinde yakalanan olumlu ivmenin devam etmesinin herkesin yararına olduğunu ifade etti.

Ateşkes sağlanmasının, insani koridorların etkin şekilde işletilmesinin ve tahliyelerin güvenli şekilde gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkese zarar veren bu gidişatın durdurulması ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi için Türkiye’nin elinden gelen gayreti göstermeye devam edeceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerde çok önemli bir eşik olan İstanbul sürecini liderler düzeyine taşıma teklifini de yineledi.

RUS HABER AJANSI: PUTİN, ERDOĞAN’A MARİUPOL’DE ASKERİ OPERSYON YÜRÜTÜLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefon görüşmesi gerçekleştirdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Mariupol’de herhangi bir askeri operasyon yürütülmediğini iletti. Putin, ayrıca Kiev hükümetinin Azovstal fabrikasındaki Ukraynalı askerlere silah bırakma emri vermesi gerektiğini söyledi.

Görüşmeye dair Kremlin Basın Servisi’nden yapılan yazılı açıklamada, iki liderin Mariupol kentinde yaşanan sürecin ele aldığı ifade edildi. Açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Mariupol’deki durumla ilgili gündeme getirdiği konuyla alakalı Putin, kentin kurtarıldığını ve orada herhangi bir askeri operasyon yapılmadığını kaydetti. Putin, Kiev hükümetinin siyasi sorumluluk alarak Mariupol’deki Azovstal fabrikası tesislerinde sıkışan güçlere silah bırakma emri vermesi gerektiğini, savaş esirlerine uluslararası hukuk standartlarına göre yaşam, tıbbi bakım ve tedavi garantisi verildiğini söyledi” denildi.

TÜRK GEMİLERİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşmede Putin’in Erdoğan’a müzakerelerin gidişatı hakkında da bilgi verdiği belirtilen açıklamada, “Liderler, Rus tarafının düzenlediği deniz insani koridoru boyunca Karadeniz’deki limanlardan Türk gemilerini güvenli bir şekilde çıkarmak için iki ülkenin savunma bakanlıkları arasındaki koordinasyonu sürdürme konusunda mutabık kaldı” denildi. Putin ve Erdoğan’ın ayrıca hava trafiği ve turizm konularını da ele aldığı aktarıldı.

BM GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Guterres ile bir araya geldik. Mevcut durumu, atılabilecek adımları kapsamlıca değerlendirdik. Önce ateşkes, kalıcı barış için her türlü adımı atıyoruz. Yarın Putin ile görüşeceğiz. Savaşın bitmesi için görüşmelerimizi sürdürüyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Diğer taraftan, Guterres’in bugün Moskova’ya gideceği ve Rus Lider Putin ile Ukrayna’da barış konusunu ele alacakları açıklanmıştı.

7
Cevap bırakın

Sohbet Girişi

Kategoriler

Popüler Yazılar