sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokat Yeni Havalimanı’nın açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokat Yeni Havalimanı’nın açılışını yaptı

Sohbet Girişi

 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokat Yeni Havalimanı’nın açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokat Yeni Havalimanı ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katılmak üzere Tokat’a geldi. Erdoğan’ı taşıyan uçak, yeni yapılan Tokat Yeni Havalimanı’na indi.Havalimanına ilişkin yetkililerden bilgi alan Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle kurdele keserek havalimanının açılışını gerçekleştirdi.
Açılışa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve diğer yetkililer katıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde açıklamalarda bulundu. “Ekonomide büyük bir mücadele yürütüyoruz” vurgusu yapan Erdoğan, “Dönemsel sıkıntılar kimseyi aldatmasın. Hayat pahalılığı sorununu da kısa sürede aşacağız” dedi.Tokat-Turhal kara yolu Pazar kavşağında 1995 yılında yapılan havalimanı, 2001’de bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatıldı. 2006’da tekrar hizmet vermeye başlayan havalimanında 2008 yılında durdurulan uçuşlar, 2010’da yeniden başladı.Havalimanındaki tarifeli uçuşlar, 2017 yılının Nisan ayından bu yana yapılmıyor. Pist ve altyapı sorunları nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008 yılında kısaltıldı.Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanının apronu, 7 uçak park kapasiteli olacak.Yaklaşık 550 milyon liraya mal olan Yeni Tokat Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle tarım kenti olan Tokat’ta ihracatın da artması öngörülüyor.Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olacak yeni havalimanının hizmete girmesiyle Tokatlılar, uçak yolculuğu için çevre illere gitmek zorunda kalmayacak.
Yeni havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonunun inşaatı da tamamlandı.Tokat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını gerçekleştireceği havalimanına ilk yolcu uçağı iniş yaptı.Açılış öncesi Türk Hava Yolları’na ait TK 2582 sefer numaralı Tokat isimli yolcu uçağı İstanbul Havalimanı’ndan 114 yolcusu ile saat 10.28’de Tokat Havalimanı’na iniş yaptı.

KaLpSizZz 56
Cevap bırakın