sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’da: Ticaret hacminde hedef 10 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’da: Ticaret hacminde hedef 10 milyar dolar

Sohbet Girişi

 
 

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti kapsamında Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile birlikte açıklama yaptı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3,6 milyar aşan ticaret hacmini birlikte atılacak adımlarla 10 milyar dolar çıkaracaklarını söyledi.

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’da Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile ortak açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Özbekistan ile diplomatik ilişkilerimizin 30. yılını idrak ediyoruz. Böyle bir yılda Özbekistan’ı ziyaret etmek önemli. İlişkilerimizin temelinde güçlü tarih ve inanç bağlarımız var.

TÜRKİYE-ÖZBEKİSTAN TİCARET HACMİNDE HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 72’lik artışla 3,6 milyar dolar aştı. Türk şirketlerinin Özbekistan’daki yatırımları 1,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Ardından bilahare atacağımız ortak adımlarla çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız. Bugün imzalanan tercihli ticaret anlaşması sayesinde hedeflerimize daha hızlı yol alacağımızı düşünüyorum. Bugün 10 anlaşma imzalandı.

Türkiye-Özbekistan Üniversitesi’nin kurulması için süratli adımlar atacağız. 

Savunma sanayinde bugün imzaları attık ve bu imzalarla birlikte de savunma sanayinde imkanlarımızı, imkanlarınızla paylaşmaya hazırız. Türkiye’nin bu alanda elde ettiği başarılar da ortadadır. Ulaştırma, enerji, sağlık, eğitim, kültürde geniş bir alanda iş birliğimizi daha da geliştirmek konusunda mutabıkız.

70
Cevap bırakın