sohbet
radyo dinleKulaklığını tak müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna sınırında: Vahşeti önlemek için buradayız

ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna sınırında: Vahşeti önlemek için buradayız

Sohbet Girişi

 
 

ABD Başkanı Joe Biden, Polonya’da görev yapan Amerikan askerlerini ziyaret ederek, hizmetleri için onlara teşekkür etti. Rusya’nın anavatanlarına yönelik saldırısından kaçmak için Polonya’ya sığınan milyonlarca Ukraynalı mülteciyle artan insani drama tanık oldu. Biden, “Demokrasiyi savunmak, vahşeti önlemek için buradayız” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna sınırında ABD’li askerlerle biraraya geldi.

Brüksel’de Rusya-Ukrayna savaşı bağlamındaki temaslarını tamamlayan Biden, bugün Polonya’ya geçerek Rzesnow kentine vardı.

Biden’ın ilk olarak, ABD Ordusu’nun 82. Hava İndirme Tümeni üyeleriyle bir araya geldi. Askerlerle birlikte oturup pizza yedi. 

Biden, askerlere, Bağdat’ta konuşlandırılırken rahmetli oğlu Beau Biden’i ziyaret ettiğini ve dikkat çekmemek için annesinin kızlık soyadını kullandığını söyledi.

Ukrayna-Rusya savaşını değerlendiren Biden şu açıklamaları yaptı:

“Şu anda yaptıklarınız tüm dünya için çok önemli. Bir dönüm noktasındayız. Hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Demokrasiyi savunmak, vahşeti önlemek için buradayız. Uzun zamandır buradayız. ‘Amerika’nın en iyi askerlerini gönderin’ dedim. Hizmetiniz için teşekkür ederim.”

Biden’a ziyaretinde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de eşlik etti. Biden’ın günün ilerleyen saatlerinde Polonya’nın başkenti Varşova’ya geçmesi ve yarın Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşmesi planlanıyor.

Görüşmede Biden’ın, Duda’ya Ukraynalı mültecilere kucak açtıkları için teşekkür etmesi bekleniyor.

UKRAYNA’DAKİ İNSANİ DURUMA İLİŞKİN BRİFİNG ALDI

ABD Başkanı Joe Biden, Polonya’daki temasları kapsamında Ukrayna’daki insani durum hakkında yetkililerden brifing aldı.

Biden’ın Polonya’daki brifingine Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Başkanı Samantha Power katıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaşına karşı atılacak en güçlü adımın demokratik ülkelerin birliği olduğunun altını çizen Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e atıfta bulunarak, “Biz açık bir şekilde savaş suçlusu olan bir adamın kendi elleriyle oluşturduğu yıkımın etkilerini azaltmak için çabalıyoruz. Bu savaş suçlusu ifadesinin hukuki karşılıkları da bulunacaktır” dedi.

Biden, tüm dünyanın birlik olmasının Rusya’yı şaşırttığını vurgulayarak, “Dünya tarihindeki en ağır yaptırımları uygulamak konusunda bizimle birlik olan herkese teşekkür ediyorum. Bu yaptırımların devamı da gelecek” dedi.

Tüm dünyanın gözleri önünde çocukların ve masum sivillerin acı çektiğine işaret eden Biden, insani destek konusunda da ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Biden, “Polonya’ya insani krizi birebir görmek için geldim, bir konuda hayal kırıklığı yaşadım o da diğer ülkelerdeki gibi kriz yerine direkt gidemedim. Benim Ukrayna’ya sınırı geçmeme izin vermediler ve bunu güvenlik nedeniyle anlıyorum” diye konuştu.

VİDEO: MARİUPOL’DE VURULAN TİYATRODAN SİVİLLERİN KAÇIŞ GÖRÜNTÜLERİ ÇIKTI

49
Cevap bırakın